ТЕОФІЛІНУ МОНОГІДРАТ

ТЕОФІЛІНУ МОНОГІДРАТ (Theophyllinum monohydricum), 3,7-дигідро-1,3-диметил-1H-пурин-2,6-діону гідрат.

C7H8N4O2, H2O                                             Мол. м. 198,2

Theophyllinum monohydricum.ai

АФІ синтетичного походження. Білий кристалічний порошок, без запаху, малорозчинний у холодній воді, етанолі, ефірі, хлороформі, розчинний у гарячій воді і гарячому етанолі, у розчинах кислот і лугів. Тпл — 271–274 °C. Зберігають у герметично закупореній тарі.

Ідентифікують за Тпл; за ІЧ-спектром поглинання субстанції; за утворенням пурпурно-червоного забарвлення при додаванні гідрогену пероксиду і розведеної хлороводневої кислоти, подальшому випаровуванні на водяній бані в порцеляновій чашці і змочуванні розчином амоніаку; за реакцією з 0,1М розчином натрію гідроксиду з додаванням 2% розчину кобальту хлориду утворюється білий з рожевим відтінком осад; за реакцією з розчином діазотованої сульфанілової кислоти (після нагрівання субстанції з розчином калію гідроксиду на водяній бані при 90 °С); визначають вміст води в субстанції напівмікрометодом (8–9,5%).

Фармакологічна група. R03DА04 — бронхорозширювальні препарати.

Фармакологічні ефекти. Бронхолітичний (знижує тонус та секрецію бронхів), спазмолітичний, гіпотензивний, діуретичний, підвищує частоту та силу серцевих скорочень, розширює коронарні та ниркові судини, викликає антиагрегантну дію. Стимулює ЦНС. Гальмує вивільнення медіаторів алергії.

Застосування. Бронхіальна астма, синдром бронхіальної обструкції. Застійні явища серцевого та ниркового походження.

Вартанян Р.С. Синтез основных лекарственных средств. — М., 2004; От субстанции к лекарству / Под ред. В.П. Черных. — Х., 2005; Швайка О. Основи синтезу лікарських речовин та їх проміжних продуктів. — Донецьк, 2004; European Pharmacopoeia 5; Тпе Меrc index an Encyclopedia of chemicals, drugs and biological. — 13 Ed., 2001. — № 1.


Інші статті автора